Nem tudhatjuk mit hoz a holnap, a jövő év, de még a következő percben is történhetnek váratlan dolgok, és már önmagában ez a bizonytalanság is szorongást és stresszt idézhet elő bennünk. Ahhoz, hogy az élet természetes áramába bele tudjunk helyezkedni, meg kell tanulnunk együtt úszni az ismeretlennel. Amikor kutatások során megpróbálták beazonosítani a boldog emberekre jellemző tulajdonságokat, akkor a hála, együttérzés mellett a nyitottságra, valamint a kíváncsiságra is felfigyeltek. Jó hír, hogy a hátrahajlító ászanákkal pont ez utóbbiakat tudjuk erősíteni magunkban.
Amikor megszületünk az első belégzéssel kezdődik az életünk. A belégzés az élet befogadása. Amikor hátra döntünk, megnyílik a mellkasunk, kitágulnak a tüdőlebenyeink, a bordakosár megtelik levegővel, éltető oxigénnel. Minden egyes belégzés táplálás, töltekezés. A hátrahajlító pózok végzése mindig belégzéssel jár együtt, amivel a pránát, életerőt vesszük magunkhoz.
Nagyon sok idős embernél megfigyelhetjük, hogy a gerinc felső görbülete (az un. kiphozis), hangsúlyosabb lesz, ami prés alá helyezi a tüdőt, korlátozva a belégzést. Ez teljes mértékben analógiát mutat az időskorra gyakran jellemző beszűkült, elszigetelt, merev fizikai és mentális állapotokkal. De nem csak az idősebb embereknél fordul elő a görbe hát. A sok irodai munka, számítógép előtt ülés szintén kedvez a felső háti szakasz deformitásainak, amit remekül lehet kompenzálni ezekkel a gyakorlatokkal.
Ha a testünkre szimbolikusan nézünk, akkor a hátulsó részünk jelképezi a tudattalanunkat. A hátunk az, amit nem látunk, nincs a szemünk előtt, nem tudunk ránézni. A hátunk közepére kívánjuk azokat a dolgokat, amikkel nem szívesen nézünk szembe. A tudattalanunkba száműzött események, tapasztalások azonban nem szűnnek meg, hanem láthatatlanul cipeljük őket magunkkal. Egyre nagyobb súllyal telepednek ránk és korlátoznak bennünket abban, hogy az életünk történéseit befogadjuk, tudatosan megéljük. Végső soron csökken a rugalmasságunk, nyitottságunk, tisztánlátásunk.
Amikor valaki önbizalomhiányos, nem meri kihúzni magát, inkább próbál összehúzódni, elbújni, ami a tartásában is meglátszik. Ezzel szemben a magabiztos, sugárzó emberek, akik nem félnek a középpontba kerülni, büszkén tárják ki mellkasukat, mutatják meg erejüket, rátermettségüket.
Fizikai szinten, a hátrahajlító ászanák végzése stimulálja a gerinc mentén kilépő ideggyököket. Ezekből indul az egész testre kiterjedő idegpályák hálózata, így szervezetünk működése energikusabb, frissebb, élénkebb lesz.
Remélem sikerült kedvet adnom a hátrahajlító pózok gyakorlásához, úgyhogy következzen is néhány közülük:
Kobra póz (Bhujang ászana)
A hát felső része, valamint a vállak az a két nagyobb része a testünknek, ami a leginkább felelős a tartásunkért. A kobra póz egyik legnagyobb ajándéka, ezen területek erősítése.
Végrehajtás: Helyezkedj hason fekvésbe, homlok a szőnyegen. Lábak csípőszéles terpeszben. Tenyerek pontosan a vállak alatt, a két könyök egymáshoz közelít. Belégzéssel told fel magad, érezd, ahogy a mellkas tágul, kinyílik. A csigolyák elemelkednek egymástól, a gerinc nyújtózik felfelé. Csak a köldök feletti területet emeld meg. Tartsd fenn magad néhány másodpercig, majd kilégzéssel engedd vissza magad, csigolyáról csigolyára a szőnyegre.
Jótékony hatások:
- javítja a tartást
- erősíti és tonizálja a nyak, a váll, és a hát felső részének izmait
- növeli a tüdőkapacitást
- szabályozza a test anyagcseréjét, és az emésztési folyamatot
- erősíti a karokat
- masszírozza a májat, hasnyálmirigyet, gyomrot és az epehólyagot.
- növeli a váráramlást és az oxigénszintet az agyban, idegekben és kapillárisokban
- javítja a memóriát és az érzékszervek működését
Mikor ne végezd?
- menstruáció, várandósság, hasmenés, emésztőrendszeri fekélyek, vastagbélgyulladás, teniszkönyök
Jógahíd (Setu-bandh ászana)
Helyezkedj hanyatt fekvő helyzetbe. Lábak pici terpeszben. Sarkak enyhén kifelé néznek. Karok a test mellett. Belégzéssel emeld a medencét, a karokat pedig told bele a szőnyegbe. Tenyerek a talaj felé néznek, vagy össze is fűzheted őket a test alatt. Vállakat közelítsd egymás felé. Farizmok, combok feszesek. Mellkas nyitott, áll behúz. Tartsd ki a pózt néhány másodpercig, majd kilégzéssel engedd vissza a medencét a talajra. Lazíts. ?
Jótékony hatások:
- növeli a gerinc rugalmasságát
- segít elengedni a feszültségeket a mellkasból és a hát alsó részéből
- erősíti a vállakat, vádlit, bokákat
- megnyitja a bordakosarat
- segít elengedni a feszültség eredetű fejfájást
- nyugalmat ad az elmének
Kontraindikáció: nyaki problémák, elváltozások
Teve póz (Ustrászana)
A teve póz az egyik legerőteljesebb a hátrahajlító pózok közül, így gyakorlásával a leglátványosabb és érezhetőbb módon tapasztalhatjuk meg a fent leírtakat.
Nagyon fontos, hogy csak kellően bemelegített gerinccel vegyük föl ezt a pózt. Térdelőhelyzetből indulunk. Lábak kis távolságban egymástól. Belégzéssel nyújtózzunk felfele, majd kezeket helyezzük a csípőkre. Ívben hajlítsuk hátra a gerincet, majd próbáljuk elérni a bokákat. Maradjunk benne egy picit a pózban, toljuk előre a combokat, medencét, a mellkast és az állat pedig felfelé. Nagyon lassan jöjjünk ki a pózból, csigolyáról csigolyára. Ülő helyzetben lazítsunk.
Jótékony hatások:
- a görnyedt hát és az előrecsapott váll hatásos ellenszere
- intenzív nyújtást ad a test elülső felszínének térdtől nyakig
- Növeli a tüdő kapacitást, kiterjeszti a bordakosarat
- javítja a gerinc hajlékonyságát, a gerinc ízületeinek mozgékonyságát, a gerincmenti szalagok rugalmasságát
- a fejben fokozza a vérkeringést, javítva az érzékszervek működését
- erősíti a karokat, vállakat, combokat és a térdeket
- masszírozza a vesét és a hugyhólyagot
- csökkenti a stresszt és a szorongást
- élesíti a memóriát, javítja a koncentrációt
- szabályozza a különböző hormontermelő mirigyek működését
Kontraindikáció:
- magas vérnyomás, gerinc sérülés, -betegség, migrén, lumbagó, osteoporozis, merev (fagyott) térdek, vállak vagy csípők
Összességében a hátrahajlító ászanák nagyban segítik a szívközpont terének tisztítását, a szív feszültségeinek oldását. Frissítenek és jobb közérzet adnak. Hölgyek menstruációs időszakban viszont kerüljék ezeket a gyakorlatokat.
Felhasznált irodalom: Dr. Indu Arora: Yoga